Kurumsal

Fabrikamız

Yüksek kaliteli ürünlerimizi Bursa Orhangazi'deki Marmara Zeytin İşletmeleri Merkezi (MARZİM) içinde yer alan 1.500 m2 alana sahip modern tesisimizde sofralarınıza hazır hale getiriyoruz. Yıkama, seçme/ayıklama, kurutma, yağlama ve son olarak paketleme adımlarından oluşan sofralık siyah zeytin üretim prosesimizin hiçbir evresinde katkı maddesi kullanmıyoruz. Ambalajlama tesisimizle aynı lokasyonda bulunan 2.000 m2'lik fermantasyon havuzlarımızda ise minimum 7 ay süren doğal tatlandırma sürecinden asla taviz vermiyoruz. 

Sofralık Zeytin İşleme Kapasitesi: 1.500 ton/yıl 

Makine Parkı: Yarı otomatik zeytin dolum hattı, shrink hattı, tam otomatik yağ dolum hattı

Şirket Profili

1952 yılında Durmuş Gemici ile başlayan kutsal meyve (zeytin) serüvenimiz bugün ikinci kuşak (oğlu) Emin Gemici ve üçüncü kuşak (torunları) Onur ve Erman Gemici öncülüğünde devam etmektedir. Gemici markası olarak, kaliteden asla taviz vermeyen felsefemiz ve yarım asrın üzerindeki zeytin işleme tecrübemiz ile değerli müşterilerimize her zaman yüksek standartlarda ürün sunmayı garanti ediyoruz.

Firmamız bünyesinde yıllık 1.500 tonluk sofralık siyah zeytin işleme kapasitemize ek olarak, yüksek kaliteli yeşil zeytin ve zeytinyağı çeşitlerini de bulunduruyoruz.

İstanbul Mega Center'daki satış ofisimiz, e-ticaret altyapımız ve Türkiye çapındaki bayi ağımız ile müşterilerimize yakın olmayı önemsiyor, pazar payımızı ve müşteri memnuniyeti seviyemizi her geçen gün arttırıyoruz.

Gemici Zeytinleri: Lezzete ve sağlığa giden keyifli yolculuk!

Vizyonumuz

· Kalite ve güvenilirlik açısından Türkiye’nin bir numaralı sofralık zeytin ve zeytinyağı üreticisi olmak.

· 2030 yılına kadar zeytin ve zeytinyağı ihracatında ciro bazında Türkiye'nin ilk üç firması arasına girmek.

Tarihçemiz